Penaltı Baba
Hoşgeldiniz
Giriş

2014 Oscarları Üzerine

Ve iyisiyle kötüsüyle 2014 yılını da geride bırakarak, (ikinciyi yaptığımıza göre) geleneksel Penaltı Baba Oscarları’nı neş’e ile tamamladık. Bu süreçte bizlerle olan müdavimlerimize Tırto Prodakşın olarak teşekkür ederiz.

2014, kâh hüzünlendiğimiz kâh sevince gark olduğumuz bir sene oldu. Bu durum sizlerin oylarına da yansıdı ve ortaya on branşta şöyle bir manzara çıktı.

1. En iyi Penaltı Baba Oscarı’nı kazanan Transformers isimli çalışmamızın yarışmada güçlü rakiplerine rağmen zorlanmaması ilginçti. Sanat tarihçileri, “her türlü atarım” serisinin ekspressiyonist bir örneği olan Transformers’ın dikkat çekmesinin nedeninin yerde yuvarlanarak kalecinin dikkatinin dağıtılabileceğinin gösterilmesi olduğunu belirttiler. Bu yaklaşım izleyicinin dikkatinden kaçmamış olacak ki Oscar geldi. Bu dalda bir Capon oyunu olarak bildiğimiz SUDOKU üzerindeki esrarengiz maskeyi indirerek “araştırmacı penaltıcılık” örneği sergilediğimiz “SUDOKU’na sahip çık” çalışmamızın rağbet görmemesinin araştırmacılık hevesimizi kırmadığını belirtmek isterim.

2. Sonuncu ve birinci arasındaki puan farkının çok az olduğu en iyi tema-müzik uyumu dalında ipi “the end” göğüsledi. Penaltı Baba’nın yayın hayatına son vermesi üzerine kurulu 1 Nisan şakasının yapıldığı bu videoya Sezen Aksu’nun “gidiyorum” parçası cuk oturmuştu. Bu arada, müzikologların diğer tüm adayların parçalarının temaları ile müthiş uyumlu olduğunu ısrarla belirttiklerini unutmamak gerek. Nitekim, Mart kedilerinin içinde olduğu hicranlı halin anlatıldığı “mouwww” bile son sırayı almasına rağmen müzik-tema uyumu bakımından dört dörtlüktü.

3. Genelde doksana giden penaltıların yarıştığı en güzel penaltı ödülü bu sene açık ara farkla yerden atılan bir penaltının sahnelendiği “tower of the towers” isimli eserimize gitti. Psikologlara danıştığımızda, bunun nedeninin topun gidiş yönü, hızı ve durduğu yer arasındaki gerçek üstü uyum ve kalecinin yüzündeki çaresizlik ifadesinin oy verenlerin bilinç altına ince ince sızması olduğunu öğrendik. Yoksa diğer penaltılara haksızlık etmemek lazım. Her birisi adeta san’at eseri idi.

4. Dünya tarihini değiştiren şanlı Çanakkale zaferimiz için atılan penaltı ile Beşiktaş’ın ve Türk futbolunun efsane ismi Süleyman Seba için atılan penaltının kıyasıya yarıştığı “en anlamlı mesaj” dalında birincilik burun farkıyla “Büyük Başkan” isimli çalışmanın oldu. Tarihçilerin, ülke futboluna bir daha böyle bir değer gelmeyeceği hususunda görüş birliğinde olduğu Süleyman Seba’yı bir defa daha saygıyla anıyoruz.

5. “En iyi kostüm/aksesuar” dalında hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak bir kukla sahnesi kurduğum videomuz “Hacı Cavcav”ın büyük farkla birinci olması beni çok mutlu etti. Bu dalda takım elbise ile penaltı attığım “her şeyi devletten beklemeyin” isimli çalışmamız ikinci olurken, flüt çalayım derken iğrenç sesler çıkardığım “üflemeli çalgılar” isimli videonun sonuncu olması da kimseyi şaşırtmadı. Sosyologlar bu durumu “odun ile sanat arasındaki zarafet paradoksu” olarak niteliyorlar.

6. Canavar da olsa candır yaklaşımı ile her varlığa önyargısız bakmanın bedelini ödediğimiz “Godzilla (aslında iyi çocuktur)” isimli çalışmamız bu seneki “en iyi sunuş” Oscarı’na layık görüldü ama onun arkasından ikinci seçilen “Kamuran” da en az onun kadar ilgi çekmişti. Film yapımcıları, bu başarıyı, teknolojik ögelerle süslenen Godzilla’daki panik havamızın, ağaç dalından atlamak gibi basit bir fiilin çok daha önüne geçmesi ile açıklarken, ağaçtan atlamanın da kendi içinde riskler taşıdığını ihmal etmiş gibi göründüler. “Kamuran” kazanmalıydı olm bunu, o kadar!

7. Birincisinin tartışma götürmediği dallardan biri de “en iyi yardımcı oyuncu” idi… Gerçekten, diğer 4 video “Pennibal”daki iki kalecinin soyunma odasında küstahça, hoyratça ve bir o kadar da vicdansızca attıkları isterik kahkahadaki “gerçekliğin” yanına dahi yaklaşamadı. “Rol yapın olm” diyerek başlattığım kayıtta bu kadar gerçekçi oynamaları beni de kıllandırmadı değil aslında. Kriminologlara danıştığımda, bunun, bu ikisinin yıllar boyu bana biriktirdikleri negatif düşüncelerin bir dışavurumu olabileceğini, bunun da başıma bu ikisinden kaynaklanan bir şeyler gelmesine ön ayak olabileceğini öğrendim. Gözüm üstlerinde!

8. En iyi uyarlama dalında Oscar alan “Heisenberg”in özellikle “Pennibal” ve “o penaltı Türkiye” ile çekişeceğini umanlar yanıldı. “Heisenberg” Oscar’ı rahat kazandı. Hurmanın iyi bir penaltıcının olmazsa olmaz gıdası olduğuna daha önce vurgu yapmıştık. Penaltı Baba’nın bu defa “kimyagerliğini” konuşturarak hurmanın dibine vuruşunu yılın popüler dizisi “Heisenberg” üzerinden anlattığı video haklı bir başarı elde etti. Bu başarının altındaki temel motivasyonu antropologlara sorduk ama yanıt alamadık. Aslında bir yanıt geldi ama burada yayımlayamıyoruz!

9. Daha çekildiği gün Oscar’ı alacağına kesin gözüyle bakılan “örümcek ağı”nın “en iyi çekim açısı” ödülü almasına muhtemelen kimse şaşırmadı. Gerek kamerayı doksana yerleştirirken çektiğimiz sıkıntı gerek o noktaya penaltı atana kadar harcadığımız zaman bakımından da değdi doğrusu. Sismologlara, bu birinciliği yorumlamaları için görüş sorduğumuzda aldığımız yanıtlar ise onur kırıcı idi.

10. “En iyi teknoloji”, çekişmeye sahne olan branşlardan birisi idi. “Godzilla (aslında iyi çocuktur)”un yakaladığı popülarite bu dalda ikinciliğe yetti ve “cemre” isimli eser Oscar’ı aldı. Böylece, “PB Oscarları”nda başarılı olmak için illa yüksek bütçeye sahip olunması gibi bir koşul bulunmadığı da ispat edilmiş oldu. Nitekim, “cemre”deki bahar sevincinin trajik bir şekilde noktalanması izleyiciyi oldukça etkilemişti. Bu etkiyi sorduğumuz ünlü modacıların yüzümüze bakışı ise tatmin edici olmaktan uzaktı.

Böylece acısıyla, tatlısıyla bir Oscar yarışmasını daha geride bıraktık. “Tırto Prodakşın” olarak bu keyifli süreçte bizlerle olan tüm Penaltı Baba müdavimlerine teşekkür eder, 2015 Oscarları için yeniden bir araya gelmeyi kalpten temenni eder ve gözlerinizden öperim canım.

Penaltı Baba

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İgili Makaleler

RSS