Penaltı Baba
Hoşgeldiniz
Giriş

"Gol mü değil mi" 2015 yılı karneleri

Selamlar Penaltı Baba Ailesi;

Bir sene ne çabuk geçmiş!... Son karneleri dağıttığımız günden bu yana 12 “gol mü değil mi” daha yapmışız. 2016’ya artık çok az kala karnelere geçmeden önce yıl boyunca gözlediğim birkaç hususu dikkatlerinize getirmek isterim.

Öncelikle, ay içerisinde cevap değiştiren, cevabını yabancı dillerde veren yaramazlar var. Hayat kuşkusuz onlarla daha renkli. Bir gün bir yerde cevapları badem olunca görecekler o rengi ama o gün gözyaşları öğretmenler odasındaki kahkaha histerilerime konu olacak, hepsi bu!

Bir de cevap yerine küçük ikonlar, sevimli maskotlar göndererek gol ya da değil sonuçlarından birine varmamı bekleyen arkadaşlar var. Devam evladım devam… Ben daha maskot gönderme hakkımı kullanmadım yalnız, hatırlatırım!

Son olarak, yıl içinde yarışmanın tahta kapanışının gün ve saatini önceden bildirmem gerektiği yönünde kamuoyu baskısı oluştu. Bakın böyle şeylerle gelin bana; bunu düşünebilirim işte. Gene de keyfime kalmış tabii, gevşemeyin.

Evet, bakalım sınıfta durumlar nasıl.

Önce 2015’e bakalım.

2015’te yaptığımız 12 yarışmaya toplam 46 farklı kişi katılmış. Bunlar içinde doğru cevabı en fazla bulan 7 parlak yarışmacı şunlar:

Kemal Erdamar (9)
Doğuş Dönmezer (7)
Melda Önhon Toptan (7)
Selim Akbay (7)
Zuhal Özdoğan (7)
Fulya Türken (6)
Gülsen Gürsel (6)

Hemen arkasından 5’er doğru cevapla gelen Ahmet Bülent Özer, Bülent Yıldırım, Devlethan Genç, Nalan Serdaroğlu, Kubilay Çetiner, Simge Özden ve Yüksel Şimşek ile 4’er doğru cevabı bulunan Bünyamin Çörtebaşı, Gonca Köksal, Oya Akın ve Özge İskender’i unutmayalım.

Bu senenin yeni flaş isimleri Zuhal Özdoğan ve Nalan Serdaroğlu idi. Özellikle Zuhal Hanım şaşırtıcı derecedeki isabet yüzdesi ile bir anda üst sıralara göz kırpmaya başladı. Nalan Hanım ise ta Anamur’dan aramıza katıldı ve ilk senesinde çok başarılı idi.

2015’te dikkat çeken iki sıra dışı başarıyı tüm sınıfın önünde açıklamak istiyorum. Sınıfın parlak elemanı Kemal Erdamar sadece en fazla doğruyu bulan yarışmacı olmakla kalmadı, aynı zamanda Nisan ayında tek doğru cevabı veren kişi olarak “gol mü değil mi”de bir ilke imza attı!...

Aramıza yeni katılan genç yarışmacı Gonca Köksal ise Eylül 2015’ten bu yana katıldığı tüm yarışmalarda doğru cevabı verdi! Etkileyici bir performans!

2015’in ayıbı ise, ödülünü alma zahmetini bizlerden esirgeyen Ahmet Bülent Özer’den geldi. Söz konusu ödülü, 2016 içinde bir sonraki CD’yi kazanacak olan yarışmacıya vermeyi planlıyoruz. Nimete saygısızlık edenle işimiz olmaz.

Ve 2015’in ödül sahipleri.

Enteresandır, 12 yarışmanın 12 farklı kazananı var. Aylin Aroymak Tunçay, Yüksel Şimşek, Kubilay Çetiner, İlhan Ertekin, Kemal Erdamar, Özge İskender, Gülsen Gürsel, Alim Karasu, Bülent Yıldırım, Ahmet Bülent Özer, Mustafa Çörtebaşı ve Gonca Köksal.

Bu isimlerden Yüksel Şimşek, Kubilay Çetiner, İlhan Ertekin, Ahmet Bülent Özer ve Mustafa Çörtebaşı uzun süredir yarışıp hediye kazanamayan ve şeytanın bacağını bu sene kıran yarışmacılarımız.

Alim Karasu sadece bir katılım ile ödülü kaptı ve kaçtı. “Vur-kaç”çı Alim!

Gonca Köksal yılın sonlarına doğru aramıza katılmasına rağmen kısa zaman içinde bir ödül sahibi oldu. Düzenli katılan öğrenci candır. Devam.

2015’te ödüllerine ödül katan isimler ise Aylin Aroymak Tunçay, Kemal Erdamar, Bülent Yıldırım, Özge İskender ve Gülsen Gürsel oldu. Bereketiniz daim olsun.

Gelelim toplam duruma…

36 yarışmada toplam 77 farklı kişi muhtelif zamanlarda doğru cevabı bilmiş ve kuraya girmiş. 77 kişinin 30’u bayan. Haydi hanımlar, konsantrasyon yükseliyor!

Ayrıca, 36 ödül, toplam 28 kişi arasında paylaşılmış.

Ödül demişkene, 2015 yılında “hall of fame” uygulamamız başladı. Bugüne kadar üç ödüle ulaşanlara limonata ısmarlamak şeklinde başlattığımız bu uygulamanın şu ana kadarki yegâne örneği Evrim Demirci Soranlar oldu. İşte videosunu izleyebileceğiniz link:

http://www.radiofullmoon.com/pb/penalti-babada-hall-of-fame-evrim-252-10052015-video_a6b335311.html

“Hall of fame” bölümüne adını yazdırmaya yakın 2 ödüllü 7 yarışmacımız var. Bu isimler, Fulya Turken, Kemal Erdamar, Özge İskender, Bülent Yıldırım, Gülsen Gürsel, Melda Önhon Toptan ve Serdar Özgül. Bu sene Evrim Hanım’ın yanına çıkabilirler.

36 yarışma sonucunda sınıfın “krem dö la krem” altılısını takdim ediyorum:

Kemal Erdamar (22)
Aytuğ Göksu (20)
Melda Önhon Toptan (18)
Selim Akbay (17)
Doğuş Dönmezer (17)
Fulya Turken (17)

Bir defa yarışmamıza İzmir’den katılan Kemal Erdamar’a tüm sınıftan kocaman bir alkış istiyorum. Düzenli olarak çalıştı, katıldı ve pozisyon süzme yeteneği ile sınıfın sürekli birincisi Aytuğ Göksu’yu bu sene geçmeyi başardı.

Aytuğ sana Londra yaramadı. Mazeret izni, rapor derken derslerden uzaklaştın evladım, mirastan yiyorsun. 2015’te sadece 1 (yazıyla bir) doğru cevap nedir çocuum? Ergen de değilsin. Ne oldu o parlak öğrenciye? Yazıktır!

Bu arada ilk sıralarda hanımların gururu olma görevini Oya Akın’dan devralan Melda Önhon Toptan’a da selamlarımı gönderiyorum. Bu grupta zirveden biraz aşağı düşmesine rağmen gayreti ile ön planda kalmaya devam eden Fulya Türken’e de “böyle devam” diyorum.

Yarışma boyunca yaptığı çıkıntı yorumlara rağmen Selim Akbay’ın hakkını teslim etmeliyim. Her daim ilk beşte. Helal olsun. Bir çıkış da Doğuş Dönmezer’den. Doğru cevabı bulma konusunda tarih yazmaya devam ediyor. Kırmızı kurdeleyi hak etti.

Sınıfın başarılılarının hemen arkasından gelen grupta da “krem dö la krem” grubuna yükselme konusunda büyük çekişme var. İşte durum:

Mustafa Çörtebaşı (16)
Yüksel Şimşek (14)
Oya Akın (12)
Simge Özden  (12)
Devlethan Genç (12)
İlhan Ertekin (11)
Özge İskender (11)
Bülent Yıldırım (11)
Ahmet Zafer Gülşen (10)
Gülsen Gürsel (10)

Bu arkadaşların hepsinin biraz gayretle 2016’da zirveye çıkma potansiyeli var. Ona göre!

Sınıfın orta sıraları ise şöyle teşekkül etti:

Evrim Demirci Soranlar (9)
Kaan Köktürk (9)
Ergüç Ülker (8)
Ahmet Bülent Özer (8)
Fatma Kayhan (7)
Kubilay Çetiner (7)
Serdar Özgül (7)
Yelda Ünal (7)
Zuhal Özdoğan (7)
Engin Erkal (6)
Kadir Başsoy (6)
Pelin Yalçın (6)
Taylan Çoban (6)

Bu grup homojen değil. Burada Evrim Demirci Soranlar, Kaan Köktürk, Ergüç Ülker, Serdar Özgül, Engin Erkal, Kadir Başsoy, Taylan Çoban gibi aslında başarılı olup da katılım sorunu yaşayan arkadaşlar mevcut. Aynı zamanda, Zuhal Özdoğan gibi yeni katılım sağlayıp hızlı yükselen parlak bir isim de bu grupta. Yelda Ünal ise, her yarışmada dersi kaynatan isim olmasına rağmen düşük skoru ile dikkat çekiyor. Yeteneklisin ama odaklanma sorunun var Yelda Hanımcıım… 2016 az laf çok icraat yılı olsun.

Kalan yaklaşık 48 kişi içinde sadece Gonca Köksal, Bünyamin Çörtebaşı ve Nalan Serdaroğlu’ndan umutlu olduğumu belirtmek isterim. Gerisi maalesef ışık vermiyor.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi alnınızdan öpüyorum ve diyorum ki: Herkese mutlu seneler.

2016’da da birlikte olmak dileği ile.

Penaltı Babanız
25.12.2015

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İgili Makaleler

RSS