Penaltı Baba
Hoşgeldiniz
Giriş

"Gol mü değil mi" yarışması 2014 yıl sonu karneleri...

Penaltı Baba Ailesi’ne kucak dolusu sevgiler;

Kışın bu soğuk günlerinde ve yeni yıla artık günler kala “hordi medyan” diyerek yola çıktığımız “gol mü değil mi” yarışmamızı el birliği ile ikinci yaşına erdirmiş bulunmaktayız. Boyumuz mu uzadı? Hayır…

Ama dile kolay… 24 kere size “gol mü değil mi” diye sormuşuz ve kıymetli emeklerinizi esirgemeyerek 24 yarışmaya katılım sağlamışsınız. Ödülleri, kazananı, kazanamayanı derken akıllarda kalan hoş bir seda olmuş.

Gene de yarışmanın her daim “bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa” tadında geçmediğini de belirtelim. Kıyasıya rekabetin su yüzüne çıktığı uzun aylar, zor sorular da yaşadık. İnsan en nihayetinde egosu olan bir varlık.

İşte o rekabetin ikinci yılında artık gelenekselleşmiş karnemizi vermenin zamanı geldi. Önce biraz istatistik… İstatistik candır.

24 yarışmada toplam 64 farklı kişi muhtelif zamanlarda doğru cevabı bilmiş ve kuraya girmiş. 64 kişinin 23’ünün bayan olması, bayanların da konuya ilgi gösterdiğinin işareti.

Ayrıca, 24 ödül, toplam 19 kişi arasında paylaşılmış. Bunlardan;

Evrim Demirci Soranlar: 3 ödül,
Fulya Turken: 2 ödül,
Melda Önhon Toptan: 2 ödül,
Serdar Özgül: 2 ödül

kazanmış. Burada, üç ödül kazanan yarışmacımıza bir yıldız vererek ona sayfamızda ayrı bir yer açma (hall of fame) projemizi müjdeleyelim… Uygulamaya Evrim Hanım ile başlamanın hazırlığı içindeyiz.

Gelelim ilk yediye…

Aytuğ Göksu (19)
Kemal Erdamar (13)
Mustafa Çörtebaşı (13)
Fulya Turken (11)
Melda Önhon Toptan (11)
Doğuş Dönmezer (10)
Selim Akbay (10)

Bu arkadaşlar sınıfın medar-ı iftiharı… Alınlarından öpüyorum.

Sınıfın örnek öğrencisi Aytuğ birinciliğini açık ara sürdürüyor. Velisi ile konuştuğumda (Umay), Aytuğ’un şehir değişikliğinden hiç etkilenmediğini, düzenli olarak çalıştığını, düzenli uyuduğunu, dersi derste öğrendiğini ve bu yarışmada birinci sırada olmayı gurur meselesi haline getirdiğini söyledi. Budur…

2014’ün sonunda çıkış yapan İzmirli dostumuz Kemal Erdamar sonunda zirveyi yakaladı. Yarışmaya başından itibaren düzenli olarak katılan Kemal kardeşimizi tebrik ediyoruz. Mustafa ise hem düzenli katılımını hem istikrarlı başarısını bir ödülle taçlandıramamanın sancıları içinde. Bu eksiği 2015’te gidermesini dileriz.

Sınıfın parlak öğrencilerinden Fulya Turken, bu yılın ikinci yarısında yaşadığı ince düşüşe rağmen ilk sıralardaki yerini koruyor. Başarılı ve azimli insan sonuçta… Ancak dikkat… Melda Önhon Toptan, Doğuş Dönmezer ve Selim Akbay’daki dikkat çekici çıkış Fulya’yı ve zirveyi tehdit etmeye başladı. Bu üç arkadaşımız yılın ikinci yarısını boş geçirmediler ve termodinamiğin meşhur “azim-beton prensibini” çalıştırarak zirveyi yakaladılar.

İşte sınıfın tabiri yerindeyse “orta direği” diyebileceğimiz grubunun durumu:

İlhan Ertekin

8

Kadir Başsoy

5

Oya Akın

8

Yelda Ünal

5

Ahmet Zafer Gülşen

8

Ayhan Işık

4

Yüksel Şimşek

8

Gülsen Gürsel

4

Evrim Demirci Soranlar

7

Serdar Özgül

4

Özge İskender           

7

Bekir Yeşilbostan

3

Devlethan Genç

7

Hulusi Hamamcıoğlu

3

Simge Özden

7

Sinem Karapınar

3

Bülent Yıldırım

6

Uğur Akaydın           

3

Taylan Çoban

6

Ahmet Bülent Özer

3

Fatma Kayhan           

6

Aylin Eroymak Tunçay

3

Kaan Köktürk

6

Furkan Usta

3

Pelin Yalçın

6

Kubilay Çetiner

3

Ergüç Ülker

6

Tolga Tunaboylu

3

Engin Erkal

5

 

 


İlk yedide bayan konsantrasyonunun azalmasındaki başlıca neden akademik insan Oya Hanım’ın düşüşü. Geçen karnede uyarmıştık. Her şeye ve hele hele “dop” mevzuuna bilimsel yaklaşırsanız hayatın gerçeklerini ıskalarsınız efendim.

Bu grupta kıyasıya rekabet var. Grubu, rekabeti “endoplazmik retikulumuna kadar yaşayanlar” ve “hiç sallamayanlar” diye ikiye ayırmak mümkün. Birinci grubun en önde gelen isimlerinden Yüksel Şimşek ve Ahmet Zafer Gülşen’in durumu aynı. İstikrar ve yüksek isabet yüzdesi ile dikkat çekiyorlar ve tıpkı Mustafa gibi bu performanslarının ödülle taçlanmasını bekliyorlar. Umarız 2015’te bunu da yaşarız.

Sınıfın enteresan öğrencisi Evrim Demirci Soranlar… Çok başarılı. Yarışmaya daha geç katılmasına rağmen orta grubun üstlerinde kendine yer bulduğu gibi, üstüne 3 ödül kazanarak bir rekora imza attı. Bazıları şanslı doğar. Evrim Hanım özel tekniği ile kendi şansını yaratanlardan.

Bir parantez açıp, Serdar Özgül’ün de 4 doğru cevapta 2 ödül kazanarak şans faktörünü konuşturduğunu belirtelim. Serdar’daki doygunluk dikkatlerimizden kaçmadı. Biraz gevşeme mi var ne?

Özge İskender ve Devlethan Genç… Sınıfa sonradan katıldılar ama örnek tavırları ile herkesin takdirini kazandılar. Kendilerini pembeleşene kadar kısık ateşe bıraktık. Gelecek yıl sonu üst gruba girme adaylarıdırlar. Her ikisi de mercek altında. Kadir Başsoy ve Yelda Ünal da çıkış yaptılar ama merceğin altında yer kalmadı; alırız bir ara.

Bir de tembeller grubumuz var. Simge Özden, Taylan Çoban, Fatma Kayhan, Kaan Köktürk, Pelin Yalçın, Ergüç Ülker ve Engin Erkal… Bilgisiz değilsiniz, pozisyon süzme iyi, hal tavır pekiyi… Ne oldu sizlere evladım? Yediğiniz önünüzde, yemediğiniz arkanızda. Kumaşınız iyi ama biraz gayret lütfen!

Gülsen Gürsel’in durumu herkese hayat dersidir. Böyle küskün ergen tavırlarla ancak kendine zarar verirsin kardeşim (mecazi değil, hakikaten kardeşim). Ödülü kapıp, gaz çıkınca kendisi de durumu gördü ama çok geç. Onu kazanacağız inşallah, ben iyimserim.

Ayhan Işık iddialı başlangıcını sürdüremedi ama bu defa da Kubilay Çetiner’in iddialı çıkışını izledik. Yarışmaya keyif katıyorsunuz. Ben de size karşı boş değilim, bilesiniz.

Bekir Yeşilbostan, Hulusi Hamamcıoğlu, Sinem Karapınar, Uğur Akaydın, Ahmet Bülent Özer, Aylin Eroymak Tunçay, Furkan Usta, Tolga Tunaboylu… Kırın çocum sınıfı, kırın gidin kıraathanelerde, bilardo salonlarında heder edin gençliğinizi. Size başka da bir şey demiyorum!

“Orta direğin” en tepesinde bulunan İlhan Ertekin’i sona bıraktım. Kendisinin futbol kariyerine bizzat şahit olduğum için tek kelimeyle şokta olduğumu belirtmeliyim. Bir türlü yakalayamadım ama kesin kopya çekiyor. Bu para-normal skorun açıklaması yok.

Sınıfın başarısızlarına gelince…

2015’in Türkiye’sinde şu hale bakar mısınız?

Ali Toptan

2

Canan Baran

1

Bilal Yıldız

2

Ferhat Karaman

1

Bülent Tuncer

2

Gürol Erdoğan

1

Ömer Kurtulan

2

İlker Bilgin

1

Özge Sezen Sara

2

Nail Ersoy

1

Özlem Demiraydın

2

Nihan Tuna Koçer

1

Yasemen Yazıcıoğlu

2

Özgür Yalın

1

Defne Gürsel

2

Sibel Ayvaz Altınok

1

Fatma Derya Koç

2

Tarık Kılıç

1

Ata Ertekin

1

Tayfun Kazazoğlu

1

Ayben Çevik

1

Ufuk Kunurkaya

1

Barış Yaşar

1

Umut Aktaş

1

Burak Balcı

1

Yadigar Erguvan

1

Bülent Rona

1

Pınar Özyürek

1


Aileleriniz maddi manevi o kadar şeye katlanıyor ama sizin aklınız beş karış havada. Yazık günah… Bak hala gülüyorlar, kime diyorum ooolum !!

Durduk yere gerildim, def gibi oldum 2015 öncesi… Bu sene bu kadar.

Öpüyorum.

Penaltı Babanız
29.12.2014

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

  • Admin Banned Ekleme Tarihi Aferin evladım... Azim iyidir... Bu ara elinde hep cep telefonu görüyordum kulanı çeksem diyordum ama bu mesajınla yüreeme su serptin... Gözüm üstünde... :)
  • Simge Banned Ekleme Tarihi Sevgili Penaltı Baba, hem orta direk hem tembel olunmaz. Azimli öğrencileriz biz..Bişi kazanamasak da atıp tutamamaya devam ediyoruz netekim :) Yeni sömestrde daha çok çalışıp sizin takdirinizi kazanmak için elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Çok eski öğrencilerinizden 1903 Simge ;)

İgili Makaleler

RSS