Penaltı Baba
Hoşgeldiniz
Giriş

Neden "hurma"?

Neden “hurma”?

Malumunuz, hurma ağacı palmiyegiller familyasından olup, ılıman, tropikal ve çöl iklimi olan yerlerde yetişir. Sıcağı, güneşi seven, soğuktan hoşlanmayan hurma ağacının meyvesinin besleyici değeri oldukça yüksektir.

Hurma “tam besin” ismini boşuna almaz. Temel vitaminler açısından oldukça zengindir. Özellikle B9 vitamini yani Folik Asit ve proteinleri bünyesinde barındırır. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve sodyum mineralleri ile meyve şekeri açısından da zengin bir besindir.

2013 yılının Şubat ayında bir toplantı vesilesiyle bulunduğumuz Suudi Arabistan’da Penaltı Baba’yı da unutmayalım dediğimizde aklımıza öncelikle petrol geldi. Ancak, atacağımız penaltının zihinlerde bırakacağı lezzetin hurmanın damaklarda bıraktığına benzemesini istedik ve temamızı bu harika meyve olarak seçtik. :)

Buradan hareketle, gerek hurmanın enerji verme özelliği gerek çok yendiğinde yaratacağı sindirim komplikasyonları üzerine yapılmış deyişler etrafında bir video çekelim istedik.

“Hurma”, akşam saatlerinde toplantıların bittiği anlardaki yorgunluğumuzu adeta sildi. Kaldığımız otelin etrafında uygun bir çekim yeri ve elbette ki konumuz olan hurmayı arayışımız ayrı keyif oldu, bize neş’e, saadet verdi.

Ayıptır söylemesi, çekimlerden sonra hurmaların tamamını da yidik. :)

Bu arada, özellikle Ramazan ayında sofralarımızı şenlendiren bu muhteşem meyvenin ülkemiz marketlerinde sadece Ramazan ayında yoğunlaşmasını kınadık.

“Hurma” videomuzda gerek fikir gerek teknik anlamda önemli katkıları olan Penaltı Baba müdavimlerinden Aytuğ (Göksu) kardeşime yeniden teşekkürlerimi iletiyor, kendisini sevgiyle selamlıyorum.

PB
24.01.2014

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İgili Makaleler

  • Neden "rutin bizim işimiz"?

    Artık psikolojik bir rahatsızlık mı yoksa şehir hayatının, (hele hele o şehir Ankara ise) insanı kuşattığı çemberin...

  • Neden "blindfold"?

    Neden Blindfold? Sabah yatağınızdan kalkar kalkmaz yaptığınız temel faaliyetleri gözünüzü kapatarak ya...

  • Neden "iki ayaklı danalar"?

    Trafik anıları da askerlik anıları kıvamına geldi artık. “Bir gün nöbetçi çavuş benim, tam i...

RSS