Penaltı Baba
Hoşgeldiniz
Giriş

PB 2013 Oscarları'nın ardından...

İşte PB’nin 10 dalda toplam 117 oyun kullanıldığı ilk Oscarları sahiplerini buldu. Katılım için PB severlere teşekkürler.

Oy dağılımının ortaya çıkardığı manzara şu şekilde:

1) En prestijli dal olan “en iyi PB”de “her şey insanlık için” oyların %27,4’ünü alırken, onu az farkla “Penaltı Efendi” ve “tonight is the night” takip etti. Bu noktada özellikle “tonight is the night” hayranlarının hayal kırıklığının altını çizmek istiyorum.

Ancak, penaltısında mükemmeliyetçiliği arayan ve her şeyi kendisi için değil insanlık için isteyen adamın karşı konulmaz egosunun işlendiği “her şey insanlık için”in PB severlerin nazarındaki önemini çok iyi biliyoruz. Söz konusu önemin bu birincilikle taçlandığını söylersek yanlış olmaz.

2) Babadan oğula geçen bir kahramanlık öyküsü olması hasebiyle PB, halk tarafından sevilen bir karakter. İşte bu tarihi yönünü, 150 küsur yıl öncesinden bir kesit ile yaşamamızı sağlayan ve çok ses getiren PB’lerden “Penaltı Efendi” “en iyi PB” ödülünü alamasa da “en iyi kostüm/aksesuar” ile “en iyi yardımcı oyuncu” ödüllerini açık ara kazandı.

Nitekim, kostüm konusunda hiçbir masraftan kaçınmayan “Tırto Productions”ın burada emeğinin karşılığını aldığını söyleyebiliriz.

3) “En iyi tema-müzik uyumu” dalı Afrika mücadelesine şahit oldu. “Hello Africa tell me how you do it” ile “walk like an Egyptian” arasındaki çekişme adeta nefes kesti. 1980’lerin “yeke yeke”si ile tema arasındaki uyum sizlerin takdirlerine mazhar olarak “hello Africa tell me how you do it”e burun farkıyla (%0,9) birincilik getirdi.

4) Benzer yarışma “en iyi penaltı” dalında da yaşandı. Aslında beş aday da hakikaten zımba gibi penaltılar idi ama bunlardan ikisi özellikleri itibariyle öne çıktılar. Sonuçta, PB müdavimlerinden Aytuğ Göksu kardeşimizin attığı trivela penaltının olduğu “tek çare Drogba” isimli video, bendenizin atmış olduğu 1976 patentli meşhur Panenka penaltısının yer aldığı “Panenka candır” videosuna 40-38’lik bir üstünlük sağlayarak birinci seçildi.

Ha, Penaltı Babasını kendi uzmanlık dalında alt eden Aytuğ’un boyu mu uzadı? Hayır…:) Şaka bir yana bu penaltıdan dolayı kendisi ne kadar takdir edilse azdır. Sanat eseri gibi vuruş valla.

5) Tüm branşlarda PB severlerden en çok oyu alan videomuz ise %57,3 ile “en anlamlı mesaj” dalında “blindfold” oldu. Mesajın yerine ulaşmış olmasından dolayı mutluluk duyduk.

6) “En iyi sunuş” dalında ise enteresan bir yarış yaşandı. Sonuçta oyların 37’şer adedini alan “no mas violencia contra los toros” ile “hurma” beraberce bu dalın birinciliğini paylaştılar. Sunuş önemli tabii…

Bu dalda “walk like an Egyptian”ın yarışmaması hayranlarını üzdü. Yayımlandığı günden bu yana özel izleyicisi olan “walk like an Egyptian”ın, özgün tarzı ile en az bir dalda dereceyi hak ettiğine inananların sayısı aslında hiç de az değil.

7) “Her türlü atarım”, sadece PB’nin sloganı değil aynı zamanda önemli de bir penaltı kategorisi. Yaratıcılık sınırlarını zorlayarak attığımız bu penaltıların en iyisi için sevgili müdavimlerimiz %35 ile “sol” isimli penaltıyı adeta haykırdılar.

“Sol ayağıyla penaltı atamayan baba mı olur” sosyal mesajı ile çocuklarından tutun da esnafa ve kitlelere kadar herkes tarafından sorgulanan PB’nın yeterliliği bu videoda sınanmış ve PB bu sınavı yüzünün akıyla geçmişti. PB müdavimleri de bu anlamlı detayı atlamamış. Teşekkürler.

8) Şiir san’atın çok değerli bir kolu. Hayatında şiiri şiar edinmiş insanlardan olan PB’nin birbirinden anlamlı dörtlükleriyle bezenmiş beş videonun yarıştığı “en iyi şiirli video” dalında oyların %41,9’unu alan “congrats Mr. Obama” isimli, zamanın ABD seçimlerinin nabzını tutan penaltımız birinci seçildi. Bu da PB izleyicisinin sadece iç değil dış gelişmeleri de ne kadar yakından takip ettiğini gösteriyor.

9) Son olarak “en kötü PB” dalı… Bu dal, enteresan şekilde beş videonun da birinciliğe ortak olduğu tek yarışa sahne oldu. Sonuçta “a beautiful mind” isimli çalışmamız en kötü PB seçildi. Allah razı olsun… Beş videonun da ortak özelliği isimleri ile içinde atılan penaltı arasındaki ilişkinin ne olduğunun anlaşılamaması idi. Bu ilişkiyi lütfen bana sormayınız, zira ben de bilmiyorum. :)

Böylece, 2013 PB Oscarları’nı geride bıraktık ve bu eğlenceyi de hep birlikte paylaştık.

Kısmet olursa 2014 Oscarları’nda yeniden buluşmayı arzuluyoruz ve diyoruz ki… The winner is…. :)

Penaltı Baba

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İgili Makaleler

RSS